דבר המנכ"ל

"כשעידו היה בן 15 הוא עזב את ביה"ס ונשאר בבית. נער חכם מאוד, שקט וביישן, עסוק שעות במחשב, מבודד חברתית..."
- אמא של  עידו

כילד, לא הייתי מבין המקובלים. רחוק מכך. הייתי מאותם ילדים דחויים אשר לא מצאו את מקומם במארג החברתי.
אני זוכר ימים ארוכים במרכז החינוכי של הקיבוץ. לומד לבד, מעסיק את עצמי בעצמי ותמיד משווע לחברה.
זיכרון כואב זה, שנותר חי ומחשי שנים רבות כ"כ - זה הוא שחיבר ורתם אותי לעמותת רקפת והוא שמניע אותי להוביל את העשייה הכל כך חשובה של העמותה, למען המתמודדים עם בדידות וחרדה חברתית.

החברה שלנו מקדשת כבר שנים מוחצנות ואסרטיביות קולנית. הצלחה צריכה להישמע ולהיראות ומופנמות ושקט הפכו לשוליים לא אטרקטיביים ולא רלוונטיים.

עבור אנשים ביישנים ומופנמים תרבות זו מקשה מאוד על ההתנהלות בעולם שלנו, ומגבילה מאד את טווח התפתחותם.

נער ביישן מתקשה להתאים את עצמו ולהשתלב חברתית כאשר הוא אינו מעז להעלות תמונות לאינסטגרם או לצלם סרטוני יוטיוב בערוץ משלו. נערה שקטה תתקשה להיאבק על מקומה בסולם החברתי כאשר היא חוששת ונמנעת לחלוטין מלכתוב בקבוצות הוואטסאפ שהיא חברה בהן.
האופק המקצועי של אדם בוגר הוא מוגבל ביותר אם יתקשה להציג פרזנטציה לעובדי החברה / התחום, וזוגיות הופכת לחלום רחוק למי שהשימוש באפליקציות של היכרויות לא כל שכן השתתפות בקבוצות ומפגשים מביכה ומרתיעה מדי עבורם.

בהיעדר מענה מתאים, ביישנות עלולה להפוך לחרדה חברתית ובהמשך הדרך להפרעה כרונית עם פגיעה תפקודית. היא עלולה לשבש באופן ניכר את חיי האדם החרד, במישורים שונים של חייו: לימודים, עבודה, חברה, משפחה. מתבגרים עם חרדה חברתית עלולים לבחור קריירה שאינה תואמת את כישוריהם האמיתיים, לגדול להיות אזרחים המתקשים לממש את עצמם ואת יכולותיהם בשוק העבודה או בחיי זוגיות ומשפחה.

החרדה החברתית היא הנפוצה מבין כלל החרדות המאובחנות כיום. חרדה חברתית משתקת ופוגעת ביכולתם של כ- 7% לנהל אורח חיים נורמטיבי, וגורמת להסתגרות והימנעות ממצבים חברתיים יומיומיים. מעטים מהסובלים מחרדה חברתית פונים לסיוע, אם בשל חוסר מודעות ואם בשל חשש מסטיגמה שלילית שתדבק בהם.

כל אדם וכמובן גם הביישן או החרד חברתית, זכאי למעגל חברתי עשיר ורלבנטי להשתייך אליו, מסגרת מכילה ומעצימה המכירה ביכולותיו, חברים ומשפחה תומכת שיעודדו אותו למצות את הפוטנציאל הרב הגלום בו, כמו בכולם.

עבור עידו ועבור אותם עשרות אלפי בני הנוער הבודדים והחרדים חברתית הקיימים בישראל, הקמנו את רקפת.

 

עבור עשרות אלפי בוגרים המתמודדים עם תופעת החרדה החברתית, ביטוייה והשלכותיה הרחבנו את טווח המענה של עמותת רקפת עד לגילאי 40+

"היום, לאחר השתתפות בקבוצה של 'רקפת', עידו בן 18, ואני ממש שמחה לספר שהוא מוקף בחברים וחברות רבים. בזמן כתיבת שורות אלו היום, נמצאים אצלו חברים. הוא מזמין והולך אל חברים, ולעיתים הם נשארים לישון אצלו.. היום רף הביישנות ירד כמעט למינימום, כי עידו עשה דרך ענקית כדי להגיע להישגים החברתיים שאותם כל כך רצה. ..."
-אמא של עידו

אבנר דפני,
מנכ"ל עמותת רקפת

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

 צור קשר

רישום לפעילות
פנייה להתנדבות
להזמנת סדנה/הרצאה

This site was created with Wix.com

 © כל הזכויות שמורות לעמותת רקפת 2018

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
לוגו של עמותת רקפת - פרח הרקפת
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube