חרדה חברתית

מאת איריס, אמא של טל

טל תמיד היה תלמיד מצטיין. במשך שנים שמענו מהמורים כמה הוא נפלא, חכם, בעל חוש הומור מדהים ורק הערה אחת היתה בפי כולם – הוא לא מדבר בכיתה. אף פעם. לא כי לא ידע או לא היה מעורב, אלא כי העדיף לא לדבר ליד אחרים. עם המורה בפרטיות לא היתה לו בעיה. תמיד ראינו שתי דמויות בתוך ילד אחד – הדמות של הבית עם המשפחה והחברים הכי קרובים והדמות של הבחוץ, מול כל מי שאין לו הכרות קרובה איתו.

כשקיבלנו את האבחנה "חרדה חברתית" לא ידענו על זה הרבה. תחשבו לרגע, כמה אנשים עם חרדה חברתית אתם מכירים בסביבתכם? יתכן מאוד שאתם מכירים אבל פשוט לא יודעים את זה עליהם. זו לא "מחלה" שניתן לזהות לפי מאפיינים מסויימים וזו גם לא התנהגות ספציפית. למרות זאת, הבנו שזו תופעה די נפוצה.

את "רקפת" מצאתי בחיפוש שעשיתי בגוגל כדי להרחיב את הידע ולהבין מה ניתן לעשות. זה נשמע לנו מבטיח, קבוצה של חבר'ה בגיל של טל פלוס מינוס, שסובלים מאותה ביישנות ומופנמות וכנראה חווים את אותם קשיים. אבל קבוצת הנוער שהתאימה לטל עמדה להיפתח כמה חודשים אחרי. אז חיכינו, וכשהגיע הרגע התייצבנו למפגש הכרות עם אדם. טל לא יצא מגדרו מהרעיון של קבוצת תמיכה (בכל זאת, הוא יצטרך עכשיו לדבר ליד אנשים שהוא לא מכיר) אך לשמחתי הוא לא פסל את הניסיון.

המפגשים של "רקפת" הפכו מהר מאוד למשהו קבוע בלו"ז של טל ושל הבית, כי היה צריך להתארגן על הסעה. בקבוצה איתו השתתפו עוד כעשרה נערים ונערות מאזור השרון שחלקו קושי משמעותי והיו צריכים ללמוד איך להתמודד איתו.

אני לא יודעת באמת מה התרחש במפגשי הקבוצה אבל אני יודעת שהתגבשה לה קבוצה קטנה ואיכותית שעשתה הרבה עבודה על אינטראקציה חברתית דרך משחקים,  Small talk, וטכניקות של התמודדות עם מצבים שונים. הוא נאלץ לדבר בקבוצה לא מעט, וגם קיבל תרגילים לביצוע במהלך השבוע כשיעורי בית. מדי פעם הם יצאו יחד לשתות קפה ונפגשו בסופי שבוע.

דבר אחד בטוח, בכל הפעמים טל חזר מאושר ונינוח.  אני יכולה לספור על יד אחת את הפעמים שפספס מפגשים עם הקבוצה.  אנחנו ראינו שיפור אמיתי. הביישנות אמנם לא נעלמה אבל הוא הרגיש איתה יותר בנוח, ופעמים רבות ידע מה לעשות כדי לנסות להתגבר. המודעות לקושי וההתמודדות היו בכמה דרגות גבוהות יותר ואולי הדבר הכי חשוב הוא שטל הבין שהוא לא היחיד שמרגיש מה שהוא מרגיש ושיש דרכים להתמודד עם זה. הוא הבין שהוא לא לבד.

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

 צור קשר

רישום לפעילות
פנייה להתנדבות
להזמנת סדנה/הרצאה

This site was created with Wix.com

 © כל הזכויות שמורות לעמותת רקפת 2018

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
לוגו של עמותת רקפת - פרח הרקפת
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube