מגזין הנוער ראש אחד. מרץ 2016

תנועת נוער לביישנים

דיברנו עם אדם חשין, מנהל עמותת "רקפת", שהיא בעצם קבוצת תמיכה והתמודדות לבני נוער בני 13-21 הסובלים מחרדות חברתיות. הקבוצה מקנה למשתתפיה את הכלים היעילים ביותר להתמודדות עם החרדה. איך זה בעצם עובד? "אנחנו מחלקים את המשתתפים לפי קבוצות גיל ומשתפים אותם ב'קבוצות חברתיות תרגוליות'. זה בעצם אומר שאנחנו מתרגלים עם הילדים מצבים כמו נאום או דיבור לפני הקבוצה, ואנחנו עושים זאת בפנטומימה או במשחקי תאטרון. זה קשה מאוד לאנשים שמגיעים אלינו", מסביר אדם.

 

אתם נפגשים רק במסגרת הקבוצה?

"לא, בנינו לנוער מסגרת חברתית שהיא הרבה מעבר לעוד קבוצת תרגול. אנחנו נפגשים עם הנוער במקומות בילוי כמו בתי קפה או אולמות באולינג, וזה מזכיר קצת פעילות של תנועת נוער – פשוט לבני נוער ביישנים".

 

מה הכוונה ב"ביישנים"?

"יש הבדל גדול מאוד בין ביישנות לחרדה חברתית, אבל אלה תכונות שנעות על אותה הסקאלה. העמותה משרתת גם את מי שמגדירים את עצמם כבעלי חרדה חברתית וגם חבר'ה שהם פשוט קצת ביישנים. אנו יודעים לעשות את ההבדל".


מהפכה שקטה

העשייה החברתית של אדם ועמותת "רקפת" לא נגמרת בקבוצות התרגול. "רקפת" מנהלת פרויקט נוסף הנקרא "מהפכה שקטה", שבמסגרתו מגיעים חברי ומתנדבי העמותה לבתי הספר כדי לתת את הכלים לילדים בעלי חרדה חברתית. "אנחנו עובדים ישירות עם צוותים חינוכיים, מחנכים, יועצות, עורכים להם פעילויות של חינוך והסברה שמטרתן להסביר איך לטפח את הילדים השקטים יותר, אלה שנשמעים פחות בכיתה", מספר אדם. מה מקור השם, אתם שואלים? אדם מסביר: "הפרויקט נקרא 'מהפכה שקטה' כי הילדים שאליהם אנחנו פונים הם בעצם ילדים שקטים, בחלקם בעלי חרדה חברתית ובחלקם ביישנים או מופנמים. אנחנו רוצים לתת לקהל היעד של אנשי החינוך כלים שיסייעו להם לגרום לאותם ילדים להרגיש אהובים ומוערכים יותר (דבר שחסר להם מאוד). הכלים שלנו עשויים לעזור לילדים האלה לפתח את יכולותיהם החברתיות".

האם באמת כל כך קל להכיר בתופעה ולהתחיל לטפל בה?

"להפך, וזה העניין שהכי קשה לנו להתמודד איתו בעמותה. יש המון בושה בהודאה בביישנות. בשונה מבעיות אחרות שיש לאנשים, כמו בעיות קשב וריכוז, שלאנשים אין בעיה להודות בהן וישר ניגשים בקלות רבה לקבל טיפול או הקלות בלימודים, לאנשים ביישנים קשה יותר לצאת מאזור הנוחות שלהם וללכת לטפל בעצמם. הדבר הנכון והבוגר לעשות הוא להבין שלכולם יש מאפיינים מסויימים שמלווים אותם בחיים והם מרכיבים את מי שאנחנו. ברגע שנשלים עם המאפיינים הטובים שבהם ונעבוד על הפחות טובים שבהם, יהיה לנו יותר טוב".


ממה נובעת הבושה שבטיפול?

"הרבה חברה מפחדים להגיע כי הם רואים בזה בושה וזה קשור גם בתרבות שלנו. בתרבות המערבית, שגם אנחנו חלק ממנה, הילדים השקטים נחשבים פחות טובים, 'דפוקים' או משעממים. הסביבה רוצה להתרחק מהם. במזרח הרחוק, סין או יפן, האנשים הביישנים הם דווקא איזושהי אליטה. הם מתפרשים כחכמים, יש להם רגישות כלפי הסביבה. אותם ילדים המאובחנים כביישנים ומופנמים מבוקשים מאוד אפילו בתפקידי מנהיגות – הרגישות שלהם כלפי אנשים יכולה להיות יתרון חשוב בתפקידים כמו שופט או בורר. אבל התפיסה התרבותית אצלנו במערב היא שאנשים צריכים להיות מוחצנים, זה האידאל. בפרויקטים שלנו אנו מנסים להסביר לילדים שאפשר גם אחרת".

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

 צור קשר

רישום לפעילות
פנייה להתנדבות
להזמנת סדנה/הרצאה

This site was created with Wix.com

 © כל הזכויות שמורות לעמותת רקפת 2018

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
לוגו של עמותת רקפת - פרח הרקפת
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube