הביישן למד – ידיעות רמת גן, ספטמבר 2016

הביישן למד

עמותת קהילתיים בגבעתיים, בשיתוף עמותת רקפת, הקימה תנועה חברתית שתסייע לנערים ביישנים לתרגל מיומנויות חברתיות. היועצת החינוכית יונית פרידלנד: החברה המודרנית נוטה למוחצנות, ולכן לעתים הביישנות מתפתחת לחרדה חברתית שפוגעת בתפקודי חיים של האדם.

לא קל להיות מתבגר ביישן בעידן הרשתות החברתיות, תקופה שבה גם המאורע הבנאלי ביותר בחיי בני הנוער עשוי להסתיים באלבום תמונות. עמותת קהילתיים בגבעתיים, בשיתוף עמותת רקפת, מנסה להקל על נערים ונערות ביישנים בעזרת תנועת נוער חברתית שנועדה לילדים כמוהם. התנועה פועלת במרכז הקהילתי שדה בוקר ויש בה שתי קבוצות גיל. מטרתה לסייע לנערים לתרגל מיומנויות חברתיות כמו דיבור מול קהל או סמול טוק או אפילו להתגבר על החשש להצביע בכיתה.

"אני זוכר שבמפגש הראשון חשבתי שכולם מסתכלים עליי ובוחנים אותי", מספר יניב לוי, 19, מתל אביב שמשתתף בפרויקט. "עם הזמן מרגישים שינוי. התפיסה שלך לגבי מה אנשים חושבים עליך משתנה. לפני שהצטרפתי לקבוצה חששתי לדבר עם אנשים שאני לא מכיר. היום אני יותר יוצא החוצה, אני מרגיש יותר בטחון לדבר".

למה ביישנות היא משהו שמצריך פתרון?

"כי זה מתפרש לא נכון בעיני החברה. החברה יכולה לתפוס אותך לא כביישן אלא כמישהו שלא אוהב אנשים או מתנשא. בעיניי גם יותר קשה להיות מופנם בעידן הרשתות החברתיות. העובדה שהכל כמותי ואפשר להשוות לייקים או עוקבים מכבידה".

יונית פרידלנד, יועצת חינוכית לבני נוער ומנחה בעמותת רקפת, מסבירה כי חברי הקבוצה הם "בני נוער שמתמודדים עם בעיה שמשפיעה על האושר שלהם. מה שיפה בקבוצה הוא שלרוב הנערים והנערות זו הזדמנות ראשונה להתמודד עם הקשיים שלהם. יש בני נוער בקבוצה שמדברים מול קהל בפעם הראשונה בעזרתה". פרידלנד מתארת כי "בחרדה חברתית חשוב מאוד לא רק לדבר על הדברים אלא גם לעשות. הטכניקות של העבודה הן טכניקות של חשיפה לגורם שהם חוששים ממנו, כמו יצירת סמול טוק עם זרים או עמידה מול קהל".

למה צריך לטפל בביישנות? למה אין קבוצות לאנשים מוחצנים?

"הבסיס של העמותה הוא שאין שום דבר רע בלהיות ביישן או מופנם. להיפך. ביישנות היא תכונה שיש בה הרבה איכויות שצריך לשמר – איכויות של רגישות ואמפתיה. החברה המודרנית שלנו נוטה למוחצנות, ולכן לעתים הביישנות מתפתחת לחרדה חברתית שפוגעת בתפקודי חיים של האדם כמו מציאת עבודה או רכישת חברים. זו סקאלה. לא כל ביישן זקוק לעבודה הזאת. השאלה היא איפה זה עובר את הגבול והופך להיות משהו שפוגע בנו".

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

 צור קשר

רישום לפעילות
פנייה להתנדבות
להזמנת סדנה/הרצאה

This site was created with Wix.com

 © כל הזכויות שמורות לעמותת רקפת 2018

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
לוגו של עמותת רקפת - פרח הרקפת
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube